Чи потрібен на сайті юридичний форум або чат для професійного спілкування?
 
Чи маєте Ви відношення до юридичної професії?
 


Украинская Баннерная Сеть
Як отримати відстрочку або звільнення (закосити) від служби в армії законно?
П'ятниця, 02 жовтня 2009 23:27

відстрочка або звільнення від військової службиЯк за старою доброю традицією 1 жовтня стартувала чергова призовна компанія на строкову службу в армії.

У зв’язку із цим у призовників постає споконвічна проблема – як отримати відстрочку або звільнення від служби в армії. Ми, українці, народ винахідливий і за час існування військової повинності було вигадано багато способів уникнути носіння військової форми. Але головне - при цьому не порушувати закону, бо наслідком може бути  притягнення до кримінальної відповідальності.

У наш час не так складно «відкосити» від армії законно. Для цього необхідно небагато – знати свої права, які закріплені в спеціальному законі – ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу» і використовувати їх на свою користь.

Отже, згідно положень ст. 18 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», «від призову на строкову військову службу в мирний час звільняються громадяни України:

які визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби в мирний час;

які до дня відправлення на строкову військову службу досягли 25-річного віку;

батько або мати, рідний (повнорідний, неповнорідний) брат або сестра яких загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов’язаних. Призовники, які мають право на звільнення від призову на цій підставі, можуть його не використовувати;

які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;

які були засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт, у тому числі із звільненням від відбування покарання;

яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу».

Із усього вище зазначеного найбільш актуальним є непридатність за станом здоров’я. Фактично це самий простий спосіб уникнути проходження служби в армії. Тобто все, що Вам необхідно, – знайти у себе хворобу, за наявності якої Вам нададуть відстрочку, або взагалі звільнять. Шанси на це, враховуючи нашу екологічну ситуацію, дуже високі. А от які хвороби є підставою для «відкосу» Ви может дізнатися із Переліку захворювань, затвердженого наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008 року. Додатково зазначу, що даний документ складається із 400 сторінок, а тому шанси знайти в переліку "свою хворобу" дуже високі.

В разі, якщо Ви являєтеся абсолютно здоровою людиною, або Ваші хвороби не дають підстав для відстрочення чи звільнення від проходження військової служби, то є й інші, більш складні для реалізації, але теж законні підстави, які пов’язані уже із соціально-політичними чинниками. Так студенти вищих навчальних закладів, які отримують першу вищу освіту на денній формі навчання, студенти духовних навчальних закладів, студенти, які навчаються за кородоном отримують відстрочку на весь час навчання. До речі, не призивають на службу в армію і кандидатів в депутати до Верховної Ради України, депутатів місцевих рад, а також мерів сіл, селищ, міст.

Не менш цікавою є, хоча і проходження але не за усталеними нормами військової служби, альтернативна служба, яка відповдіно до ч.1 ст. 1 ЗУ «Про неальтернативну невійськову службу», «є службою, яка запроваджується замість проходження строкової військової  служби  і  має  на  меті виконання обов'язку перед суспільством».

Які ж умови необхідні для того, щоб проходити альтернативну службу?

Ст. 2 Закону встановлює, що «право  на  альтернативну  службу  мають  громадяни України,  якщо виконання військового  обов'язку  суперечить  їхнім релігійним переконанням і ці громадяни належать до діючих згідно з законодавством України релігійних організацій,  віровчення яких не допускає користування зброєю». Але є деякі нюанси:

-      по-перше, Ви самостійно повинні заявити, що виконання службового обов’язку суперечить Вашим релігійним переконанням;

-      по-друге, Ви повинні належати до релігійної організації, яка дозволена і офіційно діє в Україні;

-      по–третє Ви повинні довести документально, або іншим чином істинність  переконань  стосовно  яких   прийнято відповідні рішення.

Тим, хто хоче піти саме таким шляхом, рекомендую ознайомитися також з Законом України «Про свободу совісті та релігійні організації».

Тож, як бачимо, варіанти є! І все, що необхідно, – це вміло використати свої права.

 Автор: Євген Кіріченко

©2009 Кіріченко Є.Ю. 2009