Умови використання матеріалів сайту "Зона Закону"

08.11.2009
Головне меню
Хвороба не є форс-мажором, але може пом'якшити умови погашення кредиту Друк
Вівторок, 03 листопада 2009 14:58

Форс-мажор не визначено ні в ЦК України, ні в ГК України. У договорах його іноді ототожнюють з непереборною силою, іноді виділяють як принципово різні поняття, іноді вважають поняттям більш широким (що включає непереборну силу). У ст. 617 ЦК України визначено, що особа, яка порушила свої договірні зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо доведе, що це порушення настало внаслідок випадку або непереборної сили. Під випадком ( "казусом") у практиці розуміють будь-які діяння, не викликані наміром або необережністю кого-небудь, та ті, в яких відсутня вина порушника.

Випадковими можна вважати обставини, які не можна передбачити при виявленні звичайної для боржника обережності, хоча вони могли б бути передбачені й запобігти, якби боржник з більшою відповідальністю поставився до зобов'язання або якщо б на його місці була інша особа.

Непереборною силою, згідно зі ст. 263 ЦК, вважається надзвичайна і невідворотна за даних умов подія. Саме її прийнято ототожнювати з форс-мажором (втім, ВГСУ ці поняття розмежовує). Її ознаками є, з одного боку, зовнішня до діяльності сторони обставина, якій сторони договору, навіть якщо б і передбачили, не змогли б запобігти, а з іншого - її надзвичайність, що вказує на екстраординарність події. До таких подій належать пожежі, землетруси, війни, акти органів державної влади і т. д.

Таким чином, хвороба навряд чи може служити підставою для звільнення від відповідальності. Адже її не тільки можна було передбачити при виявленні звичайної для боржника обережності, але й запобігти. Так що вона не може бути визнана ні випадком, ні непереборною силою (форс-мажором). І вже тим більше "не тягне" на зазначені види звільнення від відповідальності перебування поручителя в декретній відпустці. У той же час в даній ситуації боржник може сподіватися на пом'якшуючі умови кредиту. Адже згідно пам'ятці про позичальника, з позичальниками - фізичними особами, які потрапили у складне фінансове становище в силу непередбачених обставин, банкам рекомендовано запропонувати ряд варіантів пом'якшення боргового тягаря. При цьому до непередбачених обставин, що впливають на здатність боржника погашати кредит, НБУ відносить, у тому числі, і важке захворювання. Такі позичальники мають право розраховувати на реструктуризацію та / або зміна валюти заборгованості на прийнятних для обох сторін умовах. Крім того, з ними банку слід постійно підтримувати зв'язок, надавати повну інформацію про заборгованість, надавати безкоштовні консультації щодо можливих шляхів забезпечення боргу, розробити прийнятну для обох сторін програму погашення заборгованості. Втім, Пам'ятка позичальника є всього лише рекомендаційним документом, а тому боржник може розраховувати на пом'якшення умов по кредиту тільки за наявності на те волі банку. В іншому випадку погашати кредит доведеться на тих умовах, що були визначені кредитним договором.

Автор: Євген Дниленко, www.ligazakon.ua

 

 


Украинская Баннерная Сеть
Юридичні послуги