Украинская Баннерная Сеть
Розлучення і Закон
Середа, 11 листопада 2009 20:58

Розлучення і поділ майнаЯк під час розлучення і розподілу майна дотриматись не тільки закону, але і балансу інтересів?

Інститут шлюбу в сучасному світі зазнає чергові зміни. У багатьох країнах кількість розлучень часто наближається до кількості укладених шлюбів. Традиційний супутник розлучення - конфлікт, найчастіше на майновому грунті і щодо долі дітей. Поширена за кордоном практика укладання шлюбних контрактів, природно, значно спрощує вирішення питань про розподіл спільного майна, але не є панацеєю. А що вже казати про нас, де сплетіння західної та східної культур, а також радянська ментальна "Спадщина" спочатку не дозволяють образити партнера пропозицією заздалегідь врегулювати "розвідні" питання, а потім цивілізовано прийти до згоди. На сторожі інтересів подружжя і дітей стоїть, перш за все, Сімейний, Цивільний і Житловий кодекси, що регулюють основні питання режиму спільної сумісної власності подружжя, предметів особистого користування; розпорядження майном, що належить подружжю на праві спільної сумісної власності; поділу майна при розлученні або без такого; спільного користування майном після розлучення; захисту прав дітей при розділі майна; угоди про розділ майна, угоди про врегулювання аліментних зобов'язань, шлюбного договору і т. д.

Прокоментувала застосування правових норм на практиці в ході інтернет-конференції, організованої ЛІГА: ЗАКОН, юрист ЮФ "Юрзовнішсервіс" Ольга Сліпченко, нагадавши з нагоди, що спільне проживання без реєстрації відносин (так званий громадянський шлюб) не скасовує необхідності ділитися спільно нажитим майном за тим ж правилами, що і при розірванні шлюбу.

Квартирне питання

Перше місце серед об'єктів проблемного розподілу займає традиційно житлова площа: будинок або квартира. За загальним правилом, якщо нерухомість придбана під час шлюбу за спільні кошти, вона ділиться між колишнім подружжям в рівних частках. У такому випадку можливі кілька варіантів: або спільне користування квартирою (будинком), або продаж нерухомості та розподіл вирученої суми або відшкодування одним з екс-подружжя половини вартості житла. Проте не обходиться без винятків. Якщо квартира (будинок) за документами цілком або частково належать третім особам (найчастіше батькам подружжя), то ця власність в розподілі не бере участь. Проте якщо в одного з подружжя є докази того, що нерухомість придбана повністю або частково на його кошти, суд може визнати за ним право на пропорційну частину майна.

Якщо житло належало одному з подружжя до вступу в шлюб, придбано на його особисті кошти або на інших підставах є його особистим майном, все ж таки є ймовірність, що суд визнає право іншого на частину такого майна. Це можливо в тому випадку, якщо за роки спільного проживання він своєю працею і (або) грошовими вкладеннями брав участь в утриманні, догляді за квартирою (будинком), а також на те, що майно було значно покращено за рахунок його трудових або грошових вкладень ( ст. 62 Сімейного кодексу). Щоб власнику житла убезпечити себе від можливого застосування ст. 62 СК, пані Сліпченко рекомендує укласти шлюбний контракт, яким визначити порядок користування житлом, як це передбачено в ст. 98 СК. У тому числі подружжя може домовитися про звільнення житлового приміщення тим із подружжя, хто в нього вселився, в разі розірвання шлюбу, з виплатою грошової компенсації або без такої. При цьому реєстрація одного з подружжя в квартирі іншого ніяк не применшує права власності останнього на дану квартиру. У такому випадку наявність договору про порядок користування жилим приміщенням особливо рекомендовано, оскільки таким чином можна себе убезпечити також від застосування положень ст. 156 Житлового кодексу, якою передбачено право членів сім'ї власника квартири, навіть у разі припинення сімейних відносини, користуватися займаним приміщенням. І хоча ця стаття суперечить положенням Цивільного кодексу, судова практика різноманітна. До речі, що стосується взятого у шлюбі кредиту на квартиру, то розподілу при розлученні підлягають платежі, які вносилися під час шлюбу (у рівних долях). Порядок розподілу таких платежів за відсутності згоди подружжя буде визначати суд, виходячи з обставин відшкодування кредиту та сплати першого внеску.

Чия земля?

Судячи з кількості питань на конференції, актуальною є тема розподілу земельної ділянки, приватизованої одним з подружжя під час шлюбу. На думку експерта, оскільки земля придбана у власність під час шлюбу, і не є особистою власністю одного з подружжя, підстави виникнення якої визначені ст. 57 СК, це майно підлягає розподілу між подружжям у рівних частках. Однак як бути з тим фактом, що один з подружжя вже використав своє право приватизації, а в іншого воно залишилося "недоторканим"? Розподіл виходить не зовсім справедливим. У такому випадку рекомендується звернутися до суду, представивши докази того, що приватизована на одного з подружжя земля є його особистим майном, що не підлягає розподілу. Наприклад, обгрунтувати позицію про те, що приватизація – це той самий подарунок, але від держави. Хоча така позиція, треба сказати, вельми хистка ...

Справі – час

Спільний сімейний бізнес - не рідкість. Тому питання його поділу видається далеко не зайвим. Пані Сліпченко відзначає, що у випадку, якщо внесок до статутного фонду ТОВ сформований подружжям спільно, але формально часткою володіє тільки один з них, то при розподілі спільного майна подружжя другий може претендувати на 50% корпоративних прав чоловіка в даному ТОВ, тобто на те, щоб стати учасником ТОВ. Але судова практика в даному питанні різноманітна. Судам під час винесення подібних рішень необхідно встановити, чи потрібно згоду інших учасників на включення до складу учасників товариства. Якщо розглядати придбання частки корпоративних прав у процесі поділу майна не як відчуження частини частки, на яку потрібна згода учасників згідно з нормами Закону "Про господарські товариства", а як деякий аналог правонаступництва, то чоловік-претендент може стати учасником товариства і без згоди інших учасників.

Автор: Ольга Михайлінін, www.ligazakon.ua