Вирішив опублікувати дану тему у зв'язку з тим, що в останні декілька днів отримував звернення з проханням роз'яснити, що таке завдаток і які правові наслідки виникають після його застосування. Спілкуючись на юридичних форумах з цього приводу зрозумів, що насправді більшість юристів не зовсім правильно розуміють правову природу завдатку.
  Думаю, що в запитаннях і відповідях будуть більше зрозумілими основні акценти.
 Що таке завдаток (поняття)?
-  по-перше - це один із видів забезпечення виконання зобов'язань; по-друге відповідно до ст. 570 Цивільного кодексу України, завдатком є грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов’язання і на забезпечення його виконання.
 
Що може виступати у якості завдатку (предмет)?
-  завдатком може бути не тільки грошова сума  але й рухоме майно, тобто речі матеріаьного світу, які можна вільно переміщувати у просторі (наприклад,  велосипед, мобільний телефон тощо). Проте не слід забувати, що на деякі речі може бути заборона на вільний обіг і тоді їх не можна використовувати у вигляді завдатку.
 
Як правильно оформити завдаток?
- ч.1 ст. 547 Цивільного кодексу України встановлює, що письмова форма договору про внесення завдатку є обов’язковою. Проста розписка не буде належним доказом здійснення правочину в письмовій формі. Умова про внесення завдатку може бути включена до договору, виконання якого забезпечується таким чином. Вразі, якщо письмова форма не додержана, то на підставі ч2. ст. 547 Цивільного кодексу України угода про передачу завдатку є нікчемною, а як наслідок недійсною.
 
 Між ким може бути укладений договір завдатку?
- договір завдатку може бути укладений як фізичними особами так і юридичними особами.
 
Чи можна укладати договір завдатку до укладеня основного договору?
- поширеною є практика внесення завдатку ще до укладення основного договору. Однак це не відповідає законодавству. Завдатком забезпечується тільки існуюче зобов’язання. Іншими словами, зобов’язання, яке виникне в майбутньому, не може забезпечуватись завдатком. Так, наприклад, укладення договору про внесення завдатку ще до нотаріального посвідчення і державної реєстрації договору купівлі-продажу квартири не відповідатиме чинному законодавству.
 
Які провові наслідки порушення зобов'язання забезпеченого завдатком?
- такі наслідки встановлені в ст. 571 Цивільного кодексу України. Завдаток залишається у кредитора, якщо порушення зобов'язання сталося з вини боржника. Якщо порушення зобов'язання сталося з вини кредитора, він зобов'язаний повернути боржникові завдаток та додатково сплатити суму в розмірі завдатку або його вартості. Сторона винна у порушенні зобов'язання, має відшкодувати другій стороні збитки в сумі, на яку вони перевишують розмір (вартість) завдатку, якщо інше не встановлено договором. У разі припинення зобов'язання до початку його виконання або внаслідок неможливості його виконання завдаток підлягає поверненню.
 
Автор: Євген Кіріченко 
 
©2009 Кіріченко Є.Ю. 2009

 

Додати коментар

Шановні відвідувачі! 03.08.2010 року набрав законної сили Закон України "Про судоустрій і статус суддів", яким внесено значну кількість змін до процесуального законодавства. Тому, використовуючи позовні заяви та процесуальні документи, які опубліковані до 03.08.2010 року, звертайте свою увагу на підсудність справ, строки та ін. і перевіряйте чи не змінилися вони! Всі подальші публікації будуть здійснені із врахуванням змін.


Захисний код
Оновити

Infonarium
океан информации

Онлайн помічник

SiteHeart